SON DAKİKA
haberL haberR

Deniz Baykal etnik kimlik teşhisini koydu

29.01.2013 07:00  

CHP eski Genel Başkanı Baykal, 'Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz'' diyen Güler'e sert çıktı.

Deniz Baykal etnik kimlik teşhisini koydu
Deniz Baykal, "Ulus devlet içerisinde hiçbir etnik köken diğerinden üstün değildir. Tüm etnik kökenler eşittir. Herkesin etnik kökeni şerefidir" dedi.
 
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit değildir" sözlerinin ardından parti içinde başlayan krize CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal sert tepki gösterdi. Baykal, "Türkiye'de Türkler de Kürtler de eşittir. Kimse üstün değildir" dedi.

Yurtdışındaki parlamento görevini önceki akşam sona erdirerek Ankara'ya dönen Baykal, ayağının tozuyla "sembolik" bir nişana katıldı. Baykal, "Dersim olayları nedeniyle özür diliyorum" açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu yönetimi tarafından görevden alınan Diyarbakır eski İl Başkanı Muzaffer Değer'in oğlu Özgür Değer'in Beypazarı'ndaki nişan törenine katıldı.

'TÜRKİYE FOTOĞRAFI BUDUR'

Aynı zamanda, Diyarbakır eski Milletvekili Mesut Değer'in yeğeni olan Özgür Değer'in MHP'li Yaman ailesinin kızı Dilek Yaman'lo alan nişan töreni, "eşitlik krizinin" yaşandığı süreçte "sembolik" olarak dikkat çekti. Baykal, nişan törenindeki konuşmasında, Güler'in sözlerine tepki göstererek, "Diyarbakırlı Kürt kökenli bir oğlumuz ile Beypazarı'nın yerlisi bir kızımızın nişan töreni için bulunuyoruz. Türkiye fotoğrafı budur. Ulus devlet içerisinde hiçbir etnik köken diğerinden üstün değildir. Tüm etnik kökenler eşittir. Herkesin etnik kökeni şerefidir" dye konuştu.

'SALDIRACAĞIZ NE DEMEK?'

Baykal, nişan törenine giderken kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede de, Güler'in "eşitlik krizi" tartışmasına neden olan sözlerine, "Türk ulusu ne demek, Kürt milliyeti ne demek? Irak'ta Kürt ulusu oluşunca, Kürtler ulus olmayacak mı? O zaman ne denecek? Türkiye'de Türkler de Kürtler de eşittir. Kimse üstün değildir. Herkes kimliğini yaşamalıdır. Herkesin kimliği namusu ve şerefidir" tepkisi gösterdi. Baykal, Güler'in "Bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız" sözlerinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine de işaret ederek şunları söyledi:

"Halk arasında bu sözler 'Türklerin saldırıya geçeceği' şeklinde yorumlandı. Ne demek saldırıdayız. Çok yanlış bir açıklama. Bu olaya daha fazla kaşımadan artık sona verilmesi gerekir. Her yeni açıklama polemik olayı kaşımaktadır" dedi.

MECLİS'TE MİNİ ZİRVE

Deniz Baykal, bugünkü grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını dikkatle takip edecek. Parti içindeki tüm gelişmeleri yakından izleyen Baykal, daha sonra Meclis'teki makam odasında, kendisine yakın milletvekilleri ve kurmayları ile durum değerlendirmesi yapacak.

Irkçılık suçlamasına Yugoslavya savunması

''Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz'' açıklaması eleştirilere neden olan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, bir basın toplantısı düzenledi. Kendisini ırkçılıkla suçlayanlardan özür beklediğini söyleyen Güler, "Sorun, Türk uluslarından oluşturanlardan birinin devlet olmak istemesidir. Şimdiki istek, mevcut ulusal yapıyı terk etmemizdir. Ulusal yapının tahribatıyla eşitlik sağlanamaz. 'Türkiye'de Kürt sorunu, Türk sorunu olmuştur' deniliyor. Türk vatandaşlığı kaldırılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı getirilmek isteniyor. Türk ulusal yapısından vazgeçilebilir mi?" dedi. Kendisinin de Boşnak kökenli olduğunu vurgulayan Güler, "Boşnak kökenli bir milletvekiliyim. Türkiye'nin babamın memleketi olan Yugoslavya gibi olmasını istemiyorum. Yugoslavya 'milliyetler mezbahası'na dönmedi mi?" ifadelerini kullandı. Türk olmanın ifade edilmesinin sıkıntılı bir durum haline geldiğini savunan Güler, "Bize aşağılanmışlık ruhuyla ilgili pek çok sızlanma geliyor. Ulusal kimlikten söz etmek sıkıntılı hale geldi. Ulusal yapıyı tahrip ederek siyaset yapmak bizi öldürür" dedi. CHP'deki bazı kişilerin İşçi Partisi'ne geçeceği iddialarına da yanıt veren Güler, "İşçi Partisi Genel Sekreteri'nden ne bir ses ne de bir nefes aldık. O haber basın adına talihsizlik. Böyle bir haber nasıl yapılabiliyor" diye sordu.

UYANDIRMAZ MI?

"Ben ulus ve millet demedim. Başbakan'ın yazısını hazırlayan danışmanları çok dikkatsiz, özensiz metin hazırlamışlar. Ben, ulus ve millet değil ulus ve milliyetlerden söz ettim" diyen Güler, "Parti içerisinde rahatsızlık uyandırdığınızı düşünüyor musunuz" sorusuna gülerek, "Uyandırmaz mı?" yanıtı verdi.

Kılıçdaroğlu: Olayları medya abartıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemde partisinde yaşanan sorunlarıla ilgili değerlendirmede bulundu.  NTV'ye konuşan Kılıçdaroğlu, Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözleri üzerine partisinde başlayan gerginliği medyanın abarttığını öne sürdü. Bu sözlere tepki olarak Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifasının ardından kendisine ve partisine yönelik eleştirileri ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

"Partide medyanın abarttığı kadar bir sorun yok. AKP’yi eleştiremeyenler CHP’yi eleştirerek siyaset görevini yerine getiriyorlar. Milletvekilleri arkadaşlarımızın da bu gerçeği görüp buna göre davranmaları gerekir."
Bu gerginliğin ardından partideki ulusalcıların CHP'den ayrılarak İşçi Partisi'ne katılacağı iddialarını "Böyle bir algı yok" sözleriyle değerlendiren Kılıçdaroğlu, bu olayların ardından partinin yeni bir strateji yürüteceğini, bu yaklaşımı bugünkü grup toplantısında açıklayacağını kaydetti.

HABER: Ezelhan ÜSTÜNKAYA / BUGÜN GAZETESİ


Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
chpnin eleştirilecek biyeri mivar?bukadar büyük iz'ansızlık,manasızlık ve sorumsuzlukların nesi eleştirilir?bu haldeyken,memlkete enhayırlı hizmetleri yapmış bir partiye,bunca haksız saldırı ve hakaretler etmesine,ancak kızılır ve dahi acınır.ülkenin haline,bu bakımdan acınır.bu(chp),anamuhalefet.
doğumen 13.01 e.. - 17:40, 29 Ocak 2013 Salı
sayın yorumcular bazı yorumlarda bende dahil hata yapabiliriz benim hatam varsa özür dilerim şunu unutmayalım akp ninde eleştirilecek tarafı vardır öyleki chp den akp ye sıra gelmiyor akp nin hataları sağlık işini rayına koydu ilaç işini rayına koydu dağa taşa ambulans gönderiyorlar hatası bu kadar.
EMEKLİ MÜDÜR - 16:14, 29 Ocak 2013 Salı
kılıçtaraoğlu'na tek noktada katılıyorum: akp'yi hiç eleştirmeyenler chp'yi eleştirmek için hevesle kaleme sarılıyorlar. ne güzel ama aynı kabiliyeti akpye de gösterin. zaten benden önce ve benden sonra bir sürü eleştirici olacak ben daha ne yazayım.
Egemen - 13:01, 29 Ocak 2013 Salı
türklerle kürtler bir babanın oğullarıdır binlerce yıl birlikte yaşamışlardır kardeştirler yine allah'ın rızasını kazanmak için birlikte yaşayacaklardır kardeşler parçalanıp bölünmeyeceklerdir en başta bir babadan çoğalan ve kardeş olan insanlık zamanla allah'ın rızasını kazanmak için birleşecektir.
inşallah - 12:51, 29 Ocak 2013 Salı
ne kürtler,ne de ötekileştirildiğini iddia ettiğin türkler,ergenekonun yargılanmasına ilgisiz kalmayacak.davaları lüzumsuz görmeyecek,kardeşliğin önündeki enbüyük engelin,ergenekon ve ona destek,dünya teşkilatlanması olduğunu;abnin açık,abdnin örtülü faaliyetini unutmayacak."uyanın"derken,etö için..
...etö için uyutamazsın. 11.10 palavrası na - 12:15, 29 Ocak 2013 Salı
ederek onları devlete küstürme projesi,çok olağanüstüydü.17000 failimeçhul,son10yılda olmadı etöcübey.son10yılda,bunların hesabı soruldu,soruluyor.kürtçocukları memnun;"adaleti sevdiği için,savcı olmak"istiyor.senin bop uydurman,akp iktidarının bu büyük zaferini örtemez.tcdevleti,engüçlü günlerinde.
10.14 de "millet"diye yazan,etö'cüye.. - 12:07, 29 Ocak 2013 Salı
10 yıl önce değil,1970 lere kadar,halklar arasında ayrım yoktu.sonra,terör enjekte edildi.terör var diye,sıkıyönetim ve ohal(olağanüstü hal=hem de ne olağanüstü hal?birbirleriyle kardeş,iki ırkın arasına fitne ve nefret sokup;tc devletine büyük dürüstlük ve mertlikle bağlı kürthalka,eziyetler ederek
10.14 de "millet" uydurması ' na.. - 12:02, 29 Ocak 2013 Salı
40yıldır,halkları birbirine ve kürtleri devlete düşmanetme tezgahı,akp nin iktidar olmasıyla bozulmuştur.9 yaşındaki kürtçocuğu"adaleti sevdiği için,savcı olmak istediğini"söylüyorsa,bu iş bitmiş,tezgah parçalanmıştır.akp,adalet yapmaya devam ettikçe;tc,gerçek cumhuriyet,ileri demokrasi olacaktır.
10.14 de "millet"diye yazan,etö için yazmış. - 11:56, 29 Ocak 2013 Salı
nasıl milletvekili oldukları, yapılan yorumları nasıl anladıklarıyla belli oluyor chp li bayan vekil kısacası diyor ki :türk ulusuna oran olarak az olan kürt milliyeti türk'ü ötekileştiriyor uyanın artık uyanın artık.
ÖTEKİLEŞTİRME SEMPOZYUMU VEKİLLER TOPLANTISI - 11:10, 29 Ocak 2013 Salı
kemikleşmiş demek,duygusuzlaşmış,anlayamaz;adaletsizler,hakkın saptırılması karşısında,reaksiyon gösteremez olmuş,beğenmediği değerlere sahip insanları düşman gören,allah(cc)için sevmeyi,aklından bile geçiremeyen bir topluluk demek mi oluyor?eğer öyleyse, kemikleşmişlerin,çokzavallı bir hali var.
09.57 ye.. - 10:34, 29 Ocak 2013 Salı
müdürüm,maksada,azime,hedefe bakmak lazım.akp"vatansevdalısı,hizmet aşığıyız"diyor."millet bize mecbur"demiyor."takdir,beğeni,oykaygısıyla değil,vatana,insanlığa,rabbin(cc)kullarına hayranlıkla hizmet ediyoruz"diyor.kendini bu memlekette asıl zannedenler,bu vatanseverlerle,nasıl kıyaslanır?
09.51 müdür bey'e - 10:29, 29 Ocak 2013 Salı
biri chp için,"biz ulusalcı"yız diyor.diğeri,izmirden,"ulusal kimlik türklere aittir,ulusun diğer kısımları,kendilerini,bizle(türk olduğunu kasıtla)eşit hissetmemelidir"demeye getiriyor.ben de türküm;güler'in türklüğünün,bize ve ulusun(milletin)diğer unsurlarına zararlı olduğunu görüyorum.güler"biz,
"biz,bu memlekette asılız"demiştir. takan varmı? - 10:24, 29 Ocak 2013 Salı
rabbimiz'in(cc)lütuflarına,nimetlerine nekadar şükretsek azdır.hiçbir ibadetimiz,amelimizle ona(cc) teşekkür edebilmiş olmayız.şu saçmasapan karıştırma gayretlerinin ortasında,bir mhpli aile,kızını kürtgenci ile nişanlıyor.artık insanı görmeli bazıları.bunun için gözleri gönülleri yoksa,bu millet...
millet onları "iyi" görüyor,teşhisediyor. - 10:18, 29 Ocak 2013 Salı
10 yıl önce türk kürt diye bir ayrım yoktu.doğuda yaşayandan çok batıda yaşayan kürt kökenli var.kürt hakları diye yola çıkanlar kürt türk kelimelerini ağızlarına aldıkça ayrışmalar farklar işlenmeğe teröre kılıf bulmaya başladılar bu kardeşlik bölünmeğe kadar gidecek bop projesi devrede geçmiş olsu
millet - 10:14, 29 Ocak 2013 Salı
ulusal kimlige karsi, kurt milliyetciligi dayatmasidir kabul edilemez olan. karsisina kendisi gibi bir mhp cikar ve bu katliamlar sonsuza kadar surer.bu konuyu dikkatli okuyun,% 24'luk kemiklesmis chp'liyi de kaybedeceksiniz.
Kirectepe - 09:57, 29 Ocak 2013 Salı
gandi amca gidiş iyi değil türk sanat musikisinde usul uslüp ahenk çok önemli akp koro yapmıyor solo okuyor solo oluncada her söz anlaşılıyor sizde koro olunca anlaşılmıyor karışıyor dinleyici sıkıntı çekiyor koro şefi konseri banttan izlerse bütün koro gözle görülür haydi solo proğramlara diyelim.
EMEKLİ MÜDÜR - 09:51, 29 Ocak 2013 Salı
sn.kılıçdaroğlunun boşluğunu sn.baykal tecrübesi ile doldurmaya çalışıyor. delme takma akılla bir parti ancak bukadar olur.
vatandaş mustafa - 08:54, 29 Ocak 2013 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın